Karabiga'ya Termik Santral

İÇTAŞ bilindiği gibi Çanakkale'de önemli derece ağırlığı olan bir marka.Bunun yanı sıra Doğtaş gibi ciddi yatırımlarda burada mevcut.Ve tüm bunların yanında bu bölgeye büyük bir yatırım daha geliyor.Yatırımı yapan ALARKO HOLDİNG ile CENGİZ HOLDİNG iş birliğinde termik santral kuracakları kesinleşti.Yatırım ise Karabiga'ya yapılacak.

Öncelikle Karabiga'yı bilmeyenler için tarihsel anlamda araştırdım.

 

Priapos ( Karabiga )

Priapos, bugun Lapseki diye bildiğimiz şehrin tanrısı.Ve şarap tanrısı DİONYSOS ile aşk ve güzellik tanrıçası APHRODİTE'n çocuğu olarak bilinir.Bir rivayete göre hint seferinden dönen Dionysos, Aphrodite onu Anadolu'da karşıladı.Burada yaşadıkları aşk neticesinde Priapos dünyaya geldi.Ama Grek tanrıçası HERA onları kıskanmış ana rahmindeyken çirkin bir yavru halinde koyar.Priapos dünyaya geldiğinde bu çirkinliğinden tiksinen Aphrodite onu Lampsakos (Lapseki) gönderir.Bu çirkinliği ile Lapsekililer onu tanrılaştırdılar.

Sembol olarak yaratıcılık,bolluk ve bereket anlamıyla özdeşleşen Priaopos bağları, bahçeleri, denizcileri, arıcıları korumaya yönelik hüküm sürmüştür.

 

Karabiga'ya Termik Santral (Alcen Enerji Santrali)

Bir süre önce enerji sektöründe yatırımları bulunan Alarko Holding, yatırımlarını artırmak kapsamında Karabiga'da bir termik santral kurma işine girdi.Bunu Cengiz Holding ile işbirliği içinde gerçekleştirecek. İçtaş'ın limanını çizen bir mühendis ile sohbet esnasında bunu öğrendim.Ve bir parça araştırmam sonucunda projenin gerçek olduğu hatta tüm hazırlıkların tamamlandığını, kurma işleminin ise seçimlerden hemen sonra gerçekleştireceği bilgisine ulaştım.Alarko Biga’da 650 dönüm araziyi elinde bulunduruyor.

Yatırım detayları;

 

1200 megavat saat elektrik üretimine sahip olan bu tesis ile birlikte Çan dahil Çanakkale genelinde termik santrallerin 6 bin megavat saat üretim yapma olanağı tanıyor. İlk aşama da 3000 ila 4000 kişi arasında istihdama katkısı olacak. Bunu dolaylı yollardan hesaplandığında 10000 kişi kadar istihdam olabileceği söz konusu. 1000 kadar kişi içinde yöre halkı içinden değerlendirilecek.Ama önemli bir sorun var.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant bu yatırımın yapılmaması gerektiği konusunda uyardı. Nalbant, “Daha önceki öngörülerimiz doğrulanıyor. Böyle bir hacim, Çanakkale’de ne bitki bırakır, ne de insan” dedi. Priapos 1.dereceden sit alanı bölgesinde.Böyle bir şey gerçekleşirse buranın artık yaşam alanı olarak kalmayacağı kesin.Denizciler ise zaten var olan fabrika atıkları ile deniz canlılarının yaşamında önemli derecede düşüş olduğu eğer termik santral kurulursa denizden balık çıkarmanın hayal olabileceği üzerinde söylemlerde bulunuyorlar.Bu düşüncelerini sadece söylem üzerinden değil gerekli eylemler yaparak tepkilerini gösterdiler.

Benim kişisel görüşüm ise evimde en basitinden 5 avize 1 televizyon 2 bilgisayar bir buzdolabı bir ketıl 4 tane sarj aleti bir şofben var. Fakir bir öğrenci ev için minumum bir harcama potansiyeli bu. Tüm bunları çalıştıran tek şey,elektrik! Ve biz enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Ülkemizde termik santrallere hatta nükleer santrallere bile ihtiyaç var iken bu yatırımın gerçekleşmesi muhakkak. Ama bunlar gerçekleştirilirken o bölgenin değerlerini iyi bilmek gerek ve kazancımıza dair nelerden vazgeçebileceğimiz konusunda iyi etütler yapmak gerektir.

 

Teşekkürler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !